doinglean.pl

Kaizen – TPM – SMED – 5S – Poka Yoke – 3P – Just In Time

doinglean.pl

Wdrażanie Lean

Wdrażanie „szczupłego wytwarzania”  wymaga przejścia przez wiele etapów i dotykać może bardzo wielu obszarów funkcjonowania firmy. Warunkiem podstawowym, wręcz koniecznym w osiągnięciu celów poprzez stworzenie samo uczącej się organizacji jest :

Pełne zaangażowanie i wsparcie osób zarządzających !

Mając poparcie działań, nie rzadko zaakcentowane i spisane w „Misji” Firmy,  możemy przystąpić do koniecznych zmian. Wydaję się, że rzeczą naturalną jest z pewnością podejście samego kierownictwa organizacji. Nie ma nic gorszego niż nie wiedza i strach przed zmianami, już na szczeblu zarządzania. Rolą kierownictwa i zarządu powinno być, czytelne określenie wymagań i kierunku w jakim podąży firma.  Poniżej wymienię kilka głównych etapów, które uważam z mojego wieloletniego doświadczenia za kluczowe.

 

[table id=4 /]


Cel i wizja zmian – czyli kluczowe podejście kadry zarządzającej.

Akceptacja i poparcie zarządu firmy – przez wielu konsultantów Lean, uważany wręcz za główny czynnik powodzenia transformacji. Jest fundamentem i punktem odniesienia dla kierownictwa średniego i niższego szczebla w chwilach zwątpienia i niepewności czy aby na pewno podążamy w dobrym kierunku.

Zespół KPO – komórka „Kaizen”, bezpośrednio odpowiedzialna za odpowiedni dobór tematów, prawidłowy przebieg warsztatów oraz za szkolenie załogi. To do niej należy także audyt i kontrola już skończonych prac i jej ewentualne korekty.

Rozwój osobisty – czyli system szkoleń i kursów, bezpośrednio związanych z Lean Manufacturing.

Wskaźniki KPI – podstawowe, wskaźniki będące obiektywnymi punktami odniesienia w pracach zespołów Kaizen. Powinny być dobierane w sposób jasny, czytelny i nie budzący wątpliwości co do jakości ich danych.

Dobór tematów – bardzo ważny etap, który koniecznie musi być konsultowany z bezpośrednimi właścicielami procesów (kierownicy wydziałów, pracownicy linii itp.) Stanowi jeden z podstawowych czynników wpływających na efektywność zmian.

Delegacja decyzyjności – czyli, w myśl zasady „zmieniamy Twoje otoczenie, pomóż nam to zrobić jak najlepiej..”, ma na celu jeszcze większe zaangażowanie pracowników lub kierowników niższego szczebla w procesie ciągłego doskonalenia. Takie podejście, pozwala mocniej związać bezpośrednich uczestników z ideą Lean, stając się jej częścią i współodpowiedzialną załogą.

PDCA – system pracy i czynności, określający w jaki sposób podejść całościowo do zagadnienia LEAN. W literaturze zajmującej się zagadnieniami Lean, często określany jako narzędzie a nie samą czynność.

System motywacji – czynnik mobilizujący oraz skutecznie wpływający na zaangażowanie i pracę zespołów.

J.Womack and D.Jones, dwóch najwybitniejszych propagatorów tej metody sprowadzają to zagadnienie jedynie do 5 kroków:

  • Dokładne, zdefiniowanie i określenie co stanowi wartość dla klienta, i za co jest w stanie zapłacić.
  • Ustawienie, procesów wytwórczych w strumieniach wartości.
  • Ustawienie gładkiego przepływu.
  • Ustawienie metody ssącej, tzw PULL System pomiędzy operacjami oraz pomiędzy nami a klientem.
  • Ciągłe doskonalenie

Wszystkie wyżej wymienione zagadnienia dotyczące procesu wdrażania LEAN, nie mogą się odbyć bez odpowiedniego technicznego wsparcia. Mam tu na myśli, odpowiedniego parku maszynowego, jego stanu oraz możliwości do szybkiej reakcji w proces w chwili jego przerwania np. z powodu awarii.

Nawet najlepszy-najprostszy plan, może być sprowadzony do poziomu „niewykonalnego”, jeśli nie jesteśmy wstanie szybko zareagować i usunąć problem. Jak możemy zauważyć, stan maszyn i urządzeń  oraz bardzo dobrze wyszkolone służby techniczne to także nieodzowne elementy prawidłowego procesu wdrażania Lean.

I zdecydowanie ważny, jeśli nie najważniejszy temat który ciągle jest zaniedbywany a stanowi jeden z filarów sukcesu wdrożenia LM:

Szacunek wobec pracowników!

Jak widzimy, cały etap prawidłowego wdrażania tej filozofii pracy możemy podzielić na trzy zagadnienia: Zagadnienia/Narzędzia Lean – Techniczne wsparcie – Podejście do pracowników.

Jeśli, wszystkie te elementy nie zostaną zaniedbane, mamy duże szanse aby osiągnąć sukces i stworzyć samo uczącą się organizację.

Oczywiście, jest to jedynie ogólny zarys i plan działań, które są częścią procesu wdrażania reguł i zasad jakimi kieruje się Lean Management. Więcej o wspomnianych rolach i poszczególnych etapach, postaram się podać w szerszym kontekście pod linkami na stronie www.doinglean.pl

Dodaj komentarz