doinglean.pl

Kaizen – TPM – SMED – 5S – Poka Yoke – 3P – Just In Time

doinglean.pl

Six Sigma

Six Sigma, czyli odchylenie standardowe w procesach…

Podejście statystyczne do problemów związanych z procesami, wydaje się na pierwszy rzut oka, dość dziwne. Z jednej strony mamy często do czynienia z trudno mierzalnymi procesami, a z drugiej konieczności pozyskania statystycznych danych z obszarów naszych działań. W przeciwieństwie do Lean’u, projekty z zakresu Six Sigma wymagają dłuższego czasu realizacji, a rozwiązany problem niejednokrotnie jest kamieniem milowym w osiągnięciu lepszej jakości i stabilności procesu.

Mając na uwadze konieczność pozyskiwania danych , dotyczących rozpatrywanych potencjalnych procesów, często ten etap jest pomijany lub jego waga pomniejszana w całym projekcie. Jest to podstawowy błąd, który może prowadzić najkrótszą drogą do uzyskania negatywnych wniosków. Six Sigma w swoim założeniu, dąży do wyeliminowania zmienności, odpowiadającej bezpośrednio za wszelkiego rodzaju straty i zakłócenia. Oczywiście tak jak i inne metody poprawy i usprawnienia  procesów, także Six Sigma wymaga całkowitego poparcia i akceptacji ze strony osób zarządzających.

Odpowiednia struktura organizacyjna, oraz skupienie się na naprawdę ważnych i kluczowych punktach w naszych procesach to podstawa projektów 6S.

Każdy projekt 6S zaczyna się od Karty Projektu. To na niej spisujemy najważniejsze informacje jak nazwa projektu, opis problemu, cel jaki mamy osiągnąć, członków zespołu oraz zaznaczoną osobę lidera, czyli odpowiedzialnego właściciela projektu. KP powinna zawierać także informacje na temat ram czasowych poszczególnych etapów, definiować zasoby potrzebne do realizacji oraz co najważniejsze w karcie projektu powinien znaleźć się podpis tzw Sponsora, czyli osoby decyzyjnej.

Six Sigma i podejście statystyczne wymaga pracy z danymi. Bardzo ważne jest aby wspomniane dane, były uzyskane z procesu w sposób jasny, czytelny i co najważniejsze aby spełniały kryteria „prawdziwości”, a więc były odzwierciedleniem rzeczywistego procesu którym się zajmujemy. Jest to najbardziej kluczowy etap i chyba najbardziej nielubiany przez lean’owców. Podejście lean’owe nie zakłada badania, czy nasze dane aż w tak szczegółowy sposób mają opisywać rzeczywistość.

To ogromna zaleta Six Sigmy dająca olbrzymią przewagę nad Lean’em, aby nasze działania były ustabilizowane i kontrolowane w sposób ciągły.

Wspomniane słowo DMAIC,  pochodzi od od 5 kluczowych etapów projektów 6S.

DEFINE-

MEASURE-

ANALYSE-

IMPROVE-

CONTROL-